Kandidat za Oscara režirao čudesan spot pulskoj grupi The Chweger!
Pulski bend The Chweger kreirao je glazbu za hvaljeni dokumentarni film “Berge Istra” autora Dražena Majića i Zorana Angeleskog o misteriju i tragediji potonuća jugoslavenskog mega broda krajem 1975. godine, koji je premijerno prikazan na Pulskom filmskom festivalu početkom rujna prošle godine, a zatim ove zime i na Hrvatskoj televiziji. Ova je grupa sviježe objavila soundtrack “Berge Istra“, koji je ujedno i treći studijski album ovog osebujnog pulskog indie/rock/elektronskog sastava. Posljednjih mjeseci, kako kažu u bendu, godile su im brojne pohvale kritike i publike na račun njihove filmske glazbe za spomenuti dokumentarac.
Bend je upravo objavio topao, nježan, začudan animirani videospot za pjesmu “I’m Waiting” (koja odjavljuje dokumentarac), koji je režirao hvaljeni i nagrađivani autor Dalibor Barić, čiji je dugometražni animirani film “Slučajna raskoš prozirnog vodenog rebusa” nedavno ušao na širu listu kandidata za nominaciju za Oscara, uz odlične kritike u najvažnijem svjetskom filmskom glasilu, Varietyju. Kao i ova pjesma, i cijeli soundtrack “Berge Istra” jedno je ‘maloprinčevsko’ putovanje s tragičnim gubicima, ali i lojalnošću, ljubavlju, nadom i vjerom s, kao i u filmu, puno emocija i energičnih obrata.
Dalibor Barić, autor spota kaže da je uživao u ovom spotu. “To je prva stvar koju sam radio nakon cijele ove priče s Oscarom. I baš mi je trebalo neko takvo mjesto i takav ugođaj da uronim i da se, na neki način, artistički i spiritualno obnovim. To je spot atmosfere, putovanja, a ima i mitoloških elemenata; to je put broda koji nakon što prođe površinu i podvodni svijet, potopljene gradove, sigurno vraća u svoju luku“.
Pjesma ‘‘I’m Waiting” je pravi samozatajni feelgood hit. Svojim zvukom i ugođajem podsjetila me na zlatna vremena dok je naziv indie pop još imao smisla. No, pjesma zvuči svježe i moderno. Bio mi je užitak raditi spot i prilika da još malo istražim svijet 3D animacije, kaže autor spota Dalibor Barić, multimedijski umjetnik i autor nagrađivanih animiranih i eksperimentalnih filmova, koji je sa svojim dojmljivim animacijama i vizualima bio i dio ekipe filma ”Berge Istra”.
Pjevačica grupe The Chweger Maja Griparić kaže da pjesma “I’m Waiting” s razlogom odjavljuje dokumentarac “Berge Istra“. Iako ima sjetu, melankoliju, tugu i težinu čekanja, ova pjesma ima i nadu. I Dalibor je izvrsno prenio taj osjećaj, i to svjetlo, ističe frontmenica pulskog The Chwegera.
Tri su simbola Pule: Arena, Mate Parlov i Uljanik – danas je živa samo Arena!
Ta velika i dosad nikad istražena priča o “Berge Istri” – od gradnje najvećeg broda na svijetu u pulskom Uljaniku do tragedije, od istraživanja uzroka u kojoj je poginulo 30 ljudi (među njima i mladi pulski bračni par Karmen i Egidio Ševrlica) do svjedočenja preživjela dva španjolska mornara, sadrži puno emocija, ali i dramatskih obrata, pa shodno tome, kažu bendu, nije bio mali izazov raditi glazbu.
– Mi smo vam svi djeca Uljanika, brodogradilišta koje je izgradilo modernu Pulu. Svatko od nas ima nekog bliskog u obitelji koji je radio u Uljaniku. Priča o tom brodu, od ponosa do misterioznog nestanka, ima silan emotivni značaj za sve nas, kao i za generacije naših roditelja i djedova, kažu u bendu, ističući na kraju: “Za našu generaciju bila su tri simbola Pule: Arena, Mate Parlov i Uljanik. Danas je živa samo Arena“.
Iz dosadašnjeg rada The Chwegera vrijedi izdvojiti da je u njihovoj pjesmi “Whistler” s drugog albuma “Mir” gostovao sada pokojni glazbenik i skladatelj Alessandro Alessandroni, zviždač i gitarist čuvenih dionica u kultnim špageti vesternima, dugogodišnji suradnik Ennia Moriconea i Sergia Leonea. Bend je svojedobno u rodnoj Puli, u Malom rimskom kazalištu, bio predgrupa američkom bendu The Calexico. Još na počecima bend je kreirao glazbu za slovensku kazališno-plesnu predstavu “Galerija mrtvih žena – Hommage a Hamletmachine“, koju je u ljubljanskom Cankarjevom domu postavila poznata plesna skupina EnKnap. Zapažen im je bio koncert u dvorani Gorgona Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu, kao i nastup u Hamburgu na Krass Festivalu u čuvenom Kampnagelu.